poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Butter toffee popcorn


Jest coś magicznego w oczekiwaniu na wystrzał ziarenka kukurydzy i jego przemianie w popcorn. Nic więc dziwnego, że od lat jest ulubioną przekąską w kinie, na spotkaniach ze znajomymi, jak również kompanem do oglądania TV. Odmiany: solona i maślana, doskonale znane w Polsce, mają wielu braci za oceanem, w różnych smakach. Najbardziej  znanym- karmelowym popcornem rozpoczynamy cykl READY TO POP . Zapraszamy na popcornowe szaleństwo!

Składniki:

1 opakowanie popcornu (100 g)
70 g masła (5 łyżek)
100 g brązowego cukru (pół szklanki)
1/4 szklanki syropu klonowego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
szczypta soli

1. Zrób popcorn. My kupiłyśmy taki, który można przygotować w kuchence mikrofalowej, ale równie dobrze możesz zrobić popcorn w garnku lub na patelni z dodatkiem rozgrzanego oleju. 

2. W garnku rozpuść masło, następnie dodaj: syrop klonowy, cukier, ekstrakt z wanilii oraz szczyptę soli. Mieszaj ok. 5 min, aż wszystkie składniki się rozpuszczą i powstanie gęsty sos toffi.

3. W dużym naczyniu połącz popcorn z sosem karmelowym. Dokładnie wymieszaj.

Smacznego!



czwartek, 25 kwietnia 2013

READY TO POP!




Zainspirowane wyzwaniem jakie wyznaczyła sobie Julie z filmu "Julie & Julia" zaczynamy pierwszy cykl na naszym blogu. Cudowny zbieg okoliczności sprawił, że w stojąc w kolejce do kasy w TK Maxx, natrafiłyśmy na leżącą na regale przy kasie książkę. Fakt, że do pociągu pozostało 10 minut tylko przyspieszył decyzję. Książka "Popcorn treats" została z nami! 50 min. w pociągu, które zazwyczaj dłużą się w nieskończoność tym razem minęły zaskakująco szybko.
Nic dziwnego- przepiękne zdjęcia dwudziestu ośmiu zaskakujących przepisów robią robotę :) Przekąski zarówno na słodko, jak i na słono. Same byłyśmy zaskoczone, co można wyczarować z tych złotych ziarenek!!! Przetestujmy wspólnie wszystkie przepisy!  Podejmujecie wyzwanie? Będziemy dawkować Wam popcornowe snacki.

Pierwszy wpis z cyklu "READY TO POP" już niebawem! 
Będzie karmelowo... :)

Ania i Olga

niedziela, 21 kwietnia 2013

Lemon curd


Jak się okazuje, inspiracja czeka wszędzie. W lutym na wyprzedaży w Marks&Spencer natrafiłyśmy na kalendarz ścienny z muffinami w roli głównej. Przeglądając go, zauważyłyśmy, że dzień 21.04. oznaczony jest jako narodowe święto Brytyjczyków. Są to urodziny królowej Elżbiety II. Pomyślałyśmynie ma przecież lepszego sposobu, aby uczcić urodziny Jej Królewskiej Mości niż przygotowanie typowo angielskiego deseru... Ladies and Gentlemen: przed Państwem sir Lemon Curd.


Składniki:

125 ml soku z cytryny (4-5 cytryn)
skórka otarta z 1 cytryny
75 g masła
75 g cukru pudru
3 jajka

1. Sparz cytryny, z jednej z nich zetrzyj skórkę, a z pozostałych wyciśnij sok.

2. W małym rondelku, na małym ogniu, rozpuść masło, dodaj cukier puder, sok i startą skórkę z cytryny. 

3. Następnie, dodawaj jajka, energicznie mieszając, aby nie powstała jajecznica :)

4. Całość gotuj ok. 5 min cały czas mieszając. Nie przejmuj się, gdy powstaną grudki - krem należy przetrzeć na sam koniec przez drobne sitko. 

Smacznego!

* Krem idealnie nadaje się do zanurzenia w nim maślanych ciasteczek, herbatników, a także posmarowania nim naleśników, ciast czy ulubionych deserów. Możesz przechowywać w lodówce ok. tydzień
Przepis zaczerpnęłyśmy od Nigelli :)

wtorek, 16 kwietnia 2013

Cukinie faszerowane ziemniakami, groszkiem i bekonem


Faszerowane cukinie trochę inaczej- z ziemniakami, bekonem, imbirem, zielonym groszkiem i mozzarellą. To zaskakująco smaczne towarzystwo dla dosyć mdłej cukinii. 


Składniki:

4 cukinie
4 średniej wielkości ziemniaki
1 szklanka mrożonego groszku
1 opakowanie (ok. 150 g) wędzonego boczku
1 kulka mozzarelli
1/2 łyżeczki curry
1 łyżeczka startego, świeżego imbiru
1/2 łyżeczki soli
szczypta pieprzu, 
1/2 pęczka szczypiorku, drobno pokrojony



1. Wstaw wodę na ziemniaki, posól ją. Ziemniaki gotuj w mundurkach do miękkości, a następnie ostudź.

2. Rozgrzej patelnię, ułóż na niej plastry boczku. Smaż do momentu, gdy się zrumienią po obu stronach. Pokrój na wąskie paseczki.

3. Cukinie umyj, przekrój na pół. Małą łyżeczką wydrąż środek.

4. Ziemniaki obierz, pokrój w dosyć sporą kostkę. W misce wymieszaj: ziemniaki, groszek( możesz przepłukać go pod ciepłą wodą), bekon, starty imbir, szczypiorek, pokrojoną na drobne kawałeczki mozzarellę, curry, sól i pieprz. 

5. Nadziej cukinie i ułóż je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Piecz 30 min/200 stopni.

Smacznego!





środa, 10 kwietnia 2013

Wiosenna sałatka z mięsnymi kuleczkami




Zamieniłyśmy dobrze znany talerz z kotletem mielonym, ziemniakami i buraczkami na jego wiosenną odsłonę. Przedstawiamy Wam zatem lekką, a zarazem sycącą propozycję obiadową :) 


Składniki:

1 sałata rzymska
250 g pomidorków koktajlowych
ogórek
1 cebula
2 średniej wielkości ziemniaki
garść uprażonych na suchej patelni ziaren słonecznika

Mięsne kuleczki:

250 g mięsa mielonego (my użyłyśmy mięsa wieprzowo- wołowego)
1 jajko
bułka tarta
1 cebula
pół pęczka natki pietruszki
łyżeczka Vegety
szczypta pieprzu 
olej do smażenia 

Sos jogurtowo- czosnkowy:

jogurt naturalny (180 g)
1 starty ząbek czosnku
pół łyżeczki musztardy Dijon
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka płynnego miodu
pół łyżeczki ziół prowansalskich
sól, pieprz

Wszystkie składniki dressingu dokładnie wymieszaj. 

1. Ziemniaki obierz, ugotuj w osolonej wodzie. Przekrój na ćwiartki, polej odrobiną oleju, posyp ziołami prowansalskimi i piecz ok. 20 min/200 stopni. 

2. 1 cebulę pokrój w drobną kostkę, podsmaż na 2 łyżkach oleju na złocisty kolor. 

3. W misce wymieszaj: mięso, podsmażoną cebulę, posiekaną pietruszkę, jajko, przyprawy oraz 3 łyżki bułki tartej. Uformuj małe kuleczki (o średnicy ok. 2 cm), a następnie obtocz je w bułce tartej. Smaż w głębokim, dobrze rozgrzanym oleju na złocisty kolor, ok. 10 min. Usmażone kotleciki odsącz na ręczniku papierowym. 

4. Poszatkuj sałatę, przekrój na pół pomidorki koktajlowe, ogórki na grube pół- talarki oraz 1 cebulę w krążki. Warzywa, pieczone ziemniaczki i kuleczki mięsne ułóż na półmisku, polej przygotowanym uprzednio sosem jogurtowo- czosnkowym lub podaj go w osobnej miseczce. Posyp  uprażonymi ziarnami słonecznika.

Smacznego!



sobota, 6 kwietnia 2013

Czosnkowo- pietruszkowe podpłomyki


Tym razem zainspirowała nas Nigella! Przepis okazał się być, jak zawsze niezawodny. Jeśli szukacie pomysłu na kolację albo przekąskę do posiedzenia ze znajomymi- oto ją macie! Konieczne do wypróbowania!
Przepisy na dipy z białej fasoli z karmelizowaną cebulą oraz pieczonej papryki (a'la pasta ajwar) znajdziecie 
tutaj!


Składniki (na 6-7 placków):

500 g mąki pszennej+ ok 100g do podsypania przy wygniataniu( w razie potrzeby)
7 g (1 saszetka) suchych drożdży
1 łyżka soli
3 łyżki mleka
szczypta cukru
300 ml ciepłej wody
10 łyżek oliwy
3 główki czosnku (tak- tak dużo :), będzie pieczony, wiec straci swoją moc)
pęczek natki pietruszki

1. Zrób rozczyn:
W miseczce połącz drożdże z cukrem, ciepłym (ale nie gorącym) mlekiem, 1 łyżką mąki. Wymieszaj do uzyskanie gładkiej konsystencji. Przykryj lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia swojej objętości.

2. Nastaw piekarnik na 190 stopni.

3. Gdy rozczyn zwiększy swoją objętość, przesiej na blat mąkę, połącz ją z solą. Na środku zrób wgłębienie. Powoli wlewaj ciepłą wodę, jednocześnie zagniatając ciasto (podbieraj mąkę z zewnętrznej strony). Dodaj rozczyn i 5 łyżek oliwy (jeśli Ci wygodniej, możesz zrobić to w misce). Wygniataj, aż ciasto będzie gładkie, miękkie i elastyczne. Uformuj z niego kulę, przykryj ściereczką i pozostaw na godzinę do wyrośnięcia.

4. Zetnij główki czosnku tak, alby główki pozostały w całości, skrop delikatnie oliwą. Zawiń dosyć luźno w folię aluminiową i piecz 45 min. 

5. Listki pietruszki odetnij od łodyżek. Blenderem zmiksuj razem z upieczonym czosnkiem, uprzednio wyłuskanym z łupinek oraz 5 łyżkami oliwy.

6. Piekarnik podkręć do 200 stopni.

7. Ciasto podziel na 6-7 części. Każdą rozwałkuj na podsypanym mąką blacie. Nie stresuj się idealnie okrągłym kształtem, im mniej regularny tym lepiej :)

8. Każdy placek posmaruj pietruszkowo- czosnkowym pesto.

9. Placki ułóż na blachę (bądź, jeśli masz 2, to równocześnie na obie), wyłożoną papierem do pieczenia.

10. Piecz ok. 30 min, do ładnego zrumienienia się placków.

11. Przed podaniem posyp gruboziarnistą solą i skrop oliwą z oliwek.


Smacznego!




Dip z białej fasoli z karmelizowaną cebulą oraz z pieczonej papryki (a'la pasta ajwar)



Pyszne i idealne dipy zarówno do kanapek jak i słonych przekąsek. My połączyłyśmy je z czosnkowo- pietruszkowymi podpłomykami z przepisu Nigelli. Przygotowanie dipu z białej fasoli wymaga skarmelizowania cebuli, co jest procesem stosunkowo długim i pracochłonnym, lecz uwierzcie nam- warto się do tego przyłożyć :) Dip widziałyśmy kiedyś na blogu 'Big girls small kitchen', zrobiłyśmy i tak nam zasmakował, że musiałyśmy się nim z Wami podzielić :)


Dip z białej fasoli z karmelizowaną cebulą

Składniki:

1 puszka białej fasoli
2 cebule
1/2 łyżeczki rozmarynu lub gałązka świeżego
2 łyżki soku z cytryny
5 łyżek oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki soli
szczypta pieprzu
2 łyżki masła

1. Cebulę pokrój w piórka. Przygotuj rondelek/patelnię która NIE MA powłoki nieprzywierającej. W karmelizowaniu cebuli, chodzi o proces kontrolowanego przypalenia. Rozpuść masło i 3 łyżki oliwy. Dodaj cebulę i na początku na dużym ogniu smaż, do momentu aż cebula się dobrze zrumieni i delikatnie przywrze do dna. Następnie zmniejsz ogień i smaż jeszcze przez ok. 20 min. Nie mieszaj za często daj się jej lekko przypalić :)

2. Zmiksuj wszystkie składniki (łącznie z cebulą) na gładka masę. I gotowe! :)




Dip z pieczonej papryki (a'la pasta ajwar)

Składniki:
3 czerwone papryki
1 duży ziemniak lub 2 mniejsze
2 ząbki czosnku
2 cebule
sól, pieprz

1. Papryki pokój na 4 części, usuń gniazda nasienne. Cebule pokrój na ćwiartki. Ułóż warzywa na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia.  Piecz 35 min/190 stopni.

2. Ziemniaka ugotuj razem ze skórką. Następnie obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach.

3. Upieczone papryki obierz ze skórki, czosnek przeciśnij przez praskę.

4. Wszystkie składniki (oprócz ziemniaków) zmiksuj. Następnie dodaj ziemniaki i dopraw do smaku solą i pieprzem. 

Smacznego!



środa, 3 kwietnia 2013

Błyskawiczna szarlotka z karmelową górą



Łatwiej być już nie może! Obiecujemy :) Należy wymieszać jedynie sypkie składniki- bez zagniatania! Pod warstwą masła, na górze ciasta tworzy się chrupiąca, karmelowa kruszonka. 


Składniki (blacha 27x16 cm):


1 szklanka kaszy manny 
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 zimne masło
1 kg jabłek
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki cukru

1. Jabłka obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przełóż na patelnię i podsmażaj  z 2 łyżkami cukru i łyżeczką cynamonu przez 10 min.
2. Nastaw piekarnik na 175 stopni.
3. W misce wymieszaj: mąkę, proszek do pieczenia, cukier i kaszę manną.
4. Spód blachy wyłóż pergaminem. Wysyp 1/3 sypkich składników. Przykryj połową kostki masła, pokrojoną w plasterki. Wstaw do piekarnika na 10 min, żeby masło się  roztopiło i połączyło z sypkim spodem.
5. Jabłka wyłóż na lekko podpieczony spód a następnie wysyp pozostałą część sypkich składników. Pozostałe masło pokrój w plasterki i rozłóż równomiernie na wierzchu. Posyp cynamonem. Piecz 45 min/175 stopni (aż góra ładnie się zrumieni).

* najlepsza na gorąco z lodami śmietankowymi:)

Smacznego!