Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie czerwonego barszczu, jednak ten wigilijny różni się nieco od pozostałych wersji. Bulion warzywny z dodatkiem grzybów, niezabielany, z uszkami lub pasztecikami.
Ponieważ wszystkie sposoby przygotowania tego wigilijnego klasyka są przepyszne, przedstawiamy sposób #1, pozostałe- m.in barszcz na zakwasie buraczanym zagoszczą na naszym blogu w innym terminie. Ten sposób, który przedstawiamy dzisiaj gwarantuje niesamowicie ciemny kolor i intensywny smak oraz odpowiednią kwaskowatość, tak ważną dla barszczu.
Składniki:
3 marchewki
4 pietruszki
1 duża cebula
5 ziarenek ziela angielskiego
3-4 suszone grzyby
3 listki laurowe
2 kg buraków
2-3 ząbki czosnku
2 łyżeczki majeranku
2 kwaśne jabłka
ok.3-4 łyżek cukru
ok. 5 łyżek octu jabłkowego/soku z cytryny
sól, pieprz
1. Cebulę obierz z zewnętrznej skórki, pozostaw jednak cieniutką łupinkę, nadziej ją na widelec i podpalaj na ogniu ze wszystkich stron, do momentu, gdy zacznie się przypalać
2. Marchewkę i pietruszkę obierz i włóż do dużego garnka. Zalej 3 litrami wody. Dodaj: osmoloną cebulę, grzyby, ziele angielskie i listki laurowe- gotuj pod przykryciem, na małym ogniu do momentu, gdy warzywa będą miękkie a bulion warzywny intensywny. W tym czasie obierz buraki i pokrój je w cienkie półtalarki albo zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Jabłka umyj, pokrój na ćwiartki i pozbądź się gniazd nasiennych (pozostaw skórkę)
3. Z bulionu wyjmij wszystkie warzywa, dodaj do niego pokrojone buraki, jabłka, majeranek, przeciśnięte ząbki czosnku, cukier, sól oraz pieprz. Pozwól alby się gotowały przez ok 5-7 min. na małym ogniu, ale nie doprowadź do wrzenia, wtedy barszcz straci swój intensywny kolor. Wyłącz. Dodaj ocet albo sok z cytryny. Tak przygotowany barszcz, odstaw na minimum 1 dzień w chłodne miejsce. Im dłużej się odstoi, tym będzie bardziej klarowny. (My przygotowujemy taki barszcz minimum 2 dni wcześniej). Odcedź zupę od warzyw. Tak przygotowany barszcz będzie miał niesamowicie ciemny kolor i niesamowity aromat.